Prvý rok života, 1. časť

V okamihu vášho prvého stretnutia ste vedeli, že to bude láska na celý život! Puto medzi Vami a dieťatkom sa vytvorí ihneď po narodení a rozvíja sa každým dňom, ktorý prežijete so svojím drobčekom. Hlavne prvé mesiace po pôrode sú pre bábätko veľmi dôležité, nielen pre jeho správny vývoj, ale aj pre budovanie vášho spoločného vzťahu.
nevesta_babatko_3

Obdobie, kedy sa s malým uzlíkom v perinke spoznávate a vaše telo sa spamätáva po pôrode, sa nazýva šestonedelie. Začína narodením dieťatka a trvá šesť týždňov (40 – 42 dní). Novorodenec i vy potrebujete určitý čas na to, aby ste sa aklimatizovali a zvykli si jeden na druhého. Čistí sa vaše telo (krvácanie) aj drobné telíčko dieťatka. V tomto období dbajte na pestrú stravu, príjem tekutín a psychickú rovnováhu. Šestonedelie slúži na to, aby sa váš organizmus zrehabilitoval, a aj dieťatko si musí zvyknúť, že už nie je v bezpečí vášho bruška. Čas po pôrode venujte výlučne sebe a novorodeniatku.

 

Dojčenie
Počas piatich dní v pôrodnici vám zdravotné sestry ukážu, ako sa o bábätko správne starať. Najdôležitejšou časťou „výučby“ je dojčenie. Dieťatko má už od okamihu narodenia vyvinutý sací reflex. Niekedy však potrebuje čas, aby sa naučilo prisať nielen na bradavku, ale na celý prsník. V prvých dňoch dojčenia prijíma dieťatko tzv. kolostrum, ktoré obsahuje všetky minerály a živiny. Materské mlieko bude po dobu niekoľkých mesiacov jedinou potravou pre malého drobčeka. Začína sa vytvárať medzi druhým a piatym dňom po pôrode. Častejším prikladaním dieťatka k prsníku sa zásobáreň na mliečko ešte viac napĺňa. Bábätko si tým samo uspokojuje svoje potreby, upokojí svoj hlad a naje sa do sýtosti. Je dokázané, že dojčené deti sú zdravšie, pokojnejšie a odolnejšie ako ratolesti kŕmené umelou stravou. Ak však mamička stratí po pôrode materské mlieko, nie je iné východisko ako zasýtiť bruško malého hladoša sunárom či inými dojčenskými prípravkami.

 

Vodička, voda...
Kúpanie bábätka býva často kameňom úrazu. Hlavne v prvých dňoch sa mamičky i oteckovia obávajú svojho drobčeka čo i len chytiť, a to zo strachu, že mu môžu nejako ublížiť. Ak ste prvorodička, je zrejmé, že budete mať z kúpania dieťatka najväčšie obavy. V prvých dňoch vám môže s drobčekom pomôcť niekto skúsenejší, časom si však určite osvojíte taktiku kúpania. Vaničku napustite vlažnou vodou, dieťatko do nej položte chrbátikom. Hlavičku podvihnite jednou rukou, tou druhou umyte bábätku tváričku, končatiny, bruško a v závere aj zadoček a genitálie. Do dvoch mesiacov kúpte dieťatko v čistej vode, nanajvýš s použitím detského mydla. Až neskôr používajte detskú kozmetiku. Po kúpaní drobčeka vysušte v uteráku. Očistite mu ušká i noštek, natrite pokožku olejom a po uschnutí oblečte do teplých dupačiek. Bábätko môžete kúpať aj každý deň. Prežilo predsa deväť mesiacov v plodovej vode, kúpanie a plávanie mu preto určite nie sú cudzie. Dokonca je dokázané, že dieťatko po ponorení do vody vie zadržať dych.

nevesta_babatko_2

 

Plienkové šialenstvo
Prebaliť dieťatko nebolo nikdy jednoduchšie ako v súčasnosti. Existujú celé zástupy výrobcov detských jednorazových plienok, ktoré vďaka sacím schopnostiam udržia vaše bábätko v suchu. Aj napriek tomu by ste mali vaše dieťatko prebaľovať často, aby neprišlo k infekciám a zápalom genitálií či konečníka. Vlhčenou utierkou poriadne utrite znečistené miesta. Ak dieťatko zaplní plienku až po okraj, neváhajte a umyte mu zadoček pod tečúcou vodou. V prvých mesiacoch života sa drobčekovi vyvíjajú bedrové kĺby, spevňujú sa nôžky, preto by ste mali váš poklad baliť naširoko. Použite jednorazovú a látkovú plienku. Napokon dieťatko zabaľte do ortopedických (poštolkových) nohavičiek. Takto zabezpečíte vášmu drobčekovi správny rast a vývoj dolných končatín.

 

Čo čaká vás i vášho drobčeka počas prvých dvanástich mesiacov? Kedy začína dieťatko chodiť, rozprávať a smie požívať tuhú stravu? Všetko sa už čoskoro dozviete v druhej časti článku Prvý rok života.

Zuzana  | 9.2.2011, 11:30