Keď sa spoja rómske srdcia

Rómovia sú ľudia, ktorí sa zaryto držia svojich tradícií a vynikajú svojou neskutočnou vierou v Boha. Bijav (svadba) je rovnako dôležitou udalosťou i v kruhu rómskej populácie. Ak sa dvaja mladí ľudia rozhodnú pre spečatenie svojej lásky pred obrazom Božím, patrične to oslávia a vystroja veľkolepú oslavu. Ponorte sa s nami do rómskej kultúry a spoznajte ich svadobné zvyky a tradície.
nevesta_romska_svadba_005

Na úvod je potrebné vedieť, že i rómske obyčaje sa v niektorých prípadoch rozchádzajú. Záleží od kraja, v ktorom žijú, a rovnako aj od toho, či ide o olašských alebo neolašských Rómov - Rumungrov. Olašskí Rómovia nedopustia na svoje zvyklosti, pričom Rumungri sa už poväčšine prispôsobili našim tradíciám.

 

Výber životného partnera

Aj vy máte pred očami typickú scénku, v ktorej mladému dievčaťu, ba priam dieťaťu, vyberajú rodičia nastávajúceho? V skutočnosti to prebieha skôr opačne a  ide o dávnu tradíciu, ktorú zachovávajú poniektorí Olašskí Rómovia až dodnes. Rodičia vyberajú životnú polovičku svojmu synovi. Nastávajúca musí byť z bohatšej rodiny a mať nepochybne dobrú povesť. Rómovia, ktorí túto obyčaj netradujú, si vyberajú svojich nastávajúcich partnerov samostatne.

Po výbere nasleduje návšteva budúcej nevesty, ktorú musia vykúpiť. Do domu vyvolenej prichádzajú s jedlom a alkoholom. Spoločne diskutujú o budúcnosti nastávajúcich novomanželov. V niektorých rodinách sa vykonáva „dražba“, ktorá spočíva vo zvyšovaní darov nevestinej rodine. V ojedinelých prípadoch trvá aj niekoľko dní. Ak nevestin otec súhlasí s vydajom, môžu prebehnúť zásnuby. nevesta_romska_svadba_001Zaužívaným zvykom je zviazanie nevestiných i ženíchových rúk červenou šatkou. Dlane im naplnia červeným vínom, ktoré musia vzájomne vypiť. Tým spečatia svoje rozhodnutie. Po vykonaní zásnubného obradu sa začína spoločná zábava, spojená s výdatnou hostinou.

 

Svadobný deň

Rómovia si na prípravách potrpia. Ak by sa do svadby nezabezpečili dostatočné financie, radšej svoju rodinu zadlžia, akoby mali pre svoje deti vystrojiť malú hostinu. Všetko musí byť dokonalé, bohaté, pompézne a musí budiť dostatočnú pozornosť. Svadba sa začína prípravou nevesty. Svadobné šaty musia byť výlučne biele a povolené je všetko, čo sa leskne, žiari a vzbudí dojem bohatstva. V deň D sa do nevestinho domu nahrnú všetky pozvané slobodné dievčatá a za sprievodu rómskych piesní vystroja nevestu.

Po jej príprave v dome privítajú nevestinho krstného otca, ktorý nevestu predá ženíchovi a jeho rodine. Prednesie slávnostnú reč za prítomnosti ženícha a nevesty a neodmysliteľne rodičov jednej i druhej strany. Jeho slová smerujú hlavne mladuchiným rodičom, ktorým sa poďakuje za výchovu, starostlivosť a lásku, ktorou svoje dieťa obdarúvali od jej narodenia. Po srdcelomných slovách si spoločne pripijú na ich spoločný život a odchádzajú na svadobný obrad. Obrad sa koná v kostole. Len mizivé percento Rómov vyznáva inú než kresťanskú vieru. Z ich silnej viery vyplýva, že svoju lásku musia spečatiť pred Bohom. Ak sa prv rozhodnú pre civilný sobáš, po príchode prvého dieťaťa spoja krštenie s cirkevnou svadbou, ktorá jednoducho nemôže chýbať. Po zložení sľubu vernosti sa môže začať veľkolepá zábava.

nevesta_romska_svadba_002

Rómska svadobná hostina

Ako sme už spomínali, pravý Róm sa radšej zadlží, než by mal svojej dcére alebo synovi vystrojiť malú svadbu. Počet hostí sa rovná počtu približne troch tradičných slovenských svadieb. Kvantum svadobčanov sa zvyčajne pohybuje medzi 200 – 300. Výber miesta svadobnej hostiny je teda podmienený kapacitou. Rómovia od tradičných svadobných darov akosi upustili. Dary manželský pár dostáva len od blízkej rodiny. Väčšina svadobčanov daruje vyššiu finančnú čiastku pri polnočnom tanci a ako svadobný dar prinášajú jedlo a pitie. Pozvaných pri vstupe do miestnosti víta najčastejšie päťčlenná rómska kapela, ktorá spríjemňuje atmosféru hrou na husliach, klarinete, cimbale, kontrabase a na viole.

Dôležité však je, aby boli hostia dostatočne nasýtení. Svadobné menu pozostáva z tradičných rómskych špecialít, ktoré pripravujú práve na túto úlohu poverené Rómky. Samozrejme, súčasťou hostiny sú poriadne nasýtené a mastné jedlá, ktoré sú pre toto etnikum typické. nevesta_romska_svadba_003Na poriadnej rómskej svadbe nemôže chýbať gója, ktoré sa stalo ich národným jedlom. Je to vyčistené hrubé bravčové črevo plnené zemiakmi, cibuľou, cesnakom a v niektorých prípadoch sa pridáva ryža. Nasledovné chody tvorí slepačí vývar a vyprážané rezne so šalátom s majonézou. Všetko sa pripravuje v hojnom množstve, aby nezostali ani jedny ústa hladné.

Na svadobnej hostine je rovnako ako na slovenských svadbách zvykom, že nevesta kŕmi ženícha a opačne. Súhlasne pri príchode zbierajú črepy šťastia, jedia med a cukor, aby si osladili spoločný život. Svadobčania dostanú možnosť na zakúpenie sólo tanca s nevestou. Družba chodí s tanierom alebo klobúkom, do ktorého pozvaní hádžu nemalé finančné čiastky. Zábava trvá do ranných hodín a vo viacerých prípadoch aj dva dni. Rómski novomanželia si svoje prvotné spoločné chvíle nespríjemňujú odchodom na svadobnú cestu. Začínajú žiť bežný život, akurát s tým rozdielom, že odchádzajú bývať do vlastného alebo si ženích privedie nevestu do domu svojich rodičov.

 

V žilách Rómov už odpradávna koluje vášeň pre hudbu, tanec a spev. Svadba je v ich živote príležitosťou, keď rozprúdia všetky živly vo svojich telách. Patria k etnikám, ktoré majú veľmi pestrú kultúru a uctievajú zvyklosti svojich predkov. Ak túžite zažiť ozajstnú zábavu, zaručene si nenechajte ujsť pozvanie na rómsku svadbu.

 

Foto: blikk.hu
hetihirek.hu
agyiszint.hu

Sabína | 2.4.2011, 09:00