Čo očakávate od svadobnej noci?

Kedysi mala svadobná noc príchuť zakázaného ovocia. Existovala totiž tradícia troch nocí cudnosti po svadobnom obrade. Dnes je svadobná noc pre novomanželov vyvrcholením svadby. Naozaj?
co_ocakavate_od_svadobnej_noci_12

Sexuálna zdržanlivosť

Vo Francúzsku a v Španielsku existovala tradícia nazývaná tri „Tobiášove noci“, ktoré znamenali striktný zákaz sexuálnych radovánok medzi manželmi po dobu troch nocí. Tento zvyk vznikol z dôvodu „úcty ku sviatosti“, resp. „z úcty k požehnaniu“, ktoré dal kňaz manželom pri svadobnom obrade. Otázne však je, či tento zákaz novomanželia aj dodržiavali :). K tomuto dôležitému zlomu v živote ženy aj muža patrili dary. Prvý dar, ktorý dostala žena po svadobnej noci od svojho manžela, sa nazýval u Germánov „Morgengabe“. Väčšinou to boli rôzne šperky, hlavne však prsteň.

 

 

co_ocakavate_odsvadobnej_noci_1Uvoľnenosť prináša pôžitok 

Asi od 12. storočia sa začalo upúšťať od tradície „Tobiášových nocí“ a poddaní si začali kupovať od šľachticov a biskupov „právo prvej noci“, ale aj „právo zmocniť sa svojej ženy v svadobnú noc“. Tieto poplatky boli naozaj vysoké, a tak sa nakoniec podarilo obmäkčiť svetské autority. Zvyk troch „Tobiášových nocí“ už nebol záväzný, no v mnohých oblastiach Francúzska naďalej pretrvával. Niekde dokonca až po celú 1. svetovú vojnu.

Vstup do raja

V niektorých oblastiach Francúzska musela nevesta stráviť prvú noc s počestnými chlapcami alebo dievčatami, prípadne u rodičov. Cudnosť sa dodržovala jeden až tri dni, niekedy dokonca do prvej nedele po svadbe, aby sa novomanželka mohla ešte raz ukázať v kostole s venčekom z bielych kvetov. Možno preto sa svadby tak často konajú práve v sobotu. V niektorých prípadoch musela dĺžku tohto obdobia stanoviť ženíchova matka. Dôvody k takýmto rozhodnutiam boli rôzne, jedným z nich bola napríklad viera, že si takto zaistia vstup do večného raja.


Úloha kňaza a rodičov

„Večer kňaz príde požehnať spálňu novomanželov.“  V minulosti bol tento jav bežný, v súčasnosti sa úloha kňaza presunula skôr na priestory kostola. V 17. storočí sa vo vyšších kruhoch pristupovalo k svadobnej noci nasledovne: „Novomanželia sú uvedení do matkinej izby, kde sa nachádza spálňa. Ženíchova matka daruje neveste nočnú košeľu. Takú istú službu preukáže otec nevesty svojmu zaťovi. Potom čo kňaz požehná manželskú posteľ, celá noc patrí novomanželom. Ráno im svoju spálňu požičia otec, z nej tak prijímajú blahopriania rodiny a všetkých vážených osôb mesta. Nevesta je nádherne oblečená, prijíma návštevy rovno z postele, akoby tam naozaj strávila noc...“

 

co_ocakavate_od_svadobnej_noci_4


Sexuálna zdržanlivosť v súčasnosti

Aj v súčasnej dobe sa nájdu páry, ktoré sa rozhodli pre sexuálnu zdržanlivosť počas vzťahu, a tak je ich svadobná noc premiérou. V takomto prípade má pre nich svadobná noc magický význam, prináša vzrušenie, ale na druhej strane aj obavy. Keď sa však manželia rozhodli počkať až do tejto chvíle, mali by byť trpezliví aj v sexuálnej oblasti, pretože ako súhra duší, aj súhra tiel si niekedy vyžaduje čas, toleranciu, ale hlavne láskyplný prístup oboch partnerov.

 

co_ocakavate_od_svadobnej_noci_9

 

Realita svadobnej noci

Mnohé páry, aj napriek tomu, že sa už sexuálne poznajú, vnímajú svadobnú noc tiež ako niečo magické, ako súčasť svadobných tradícií, ktoré prežili. Svadba sama o sebe je veľmi krásnou, no náročnou udalosťou, ktorá často končí s východom slnka. Radosť, únava, stres, to všetko novomanželia pociťujú na konci ich „veľkého dňa“. V takom prípade býva veľmi ťažké nazbierať energiu a silu na manželské povinnosti. Najlepšia cesta k tomu, aby neboli novomanželia sklamaní z priebehu svadobnej noci, je nepreceňovať ju. Manželské páry majú predsa toľko spoločných nocí pred sebou! Ak svadobná noc naplní očakávania novomanželov, je to fantastické. Ak sa to nepodarí, novomanželia si môžu povedať, že dodržiavajú starodávnu tradíciu tzv. „Tobiášových nocí“. Ak sa im to podarí tri noci za sebou, túžba môže iba znásobiť rozkoš oboch partnerov.

 

Článok bol uverejnený aj na portáli diva.sk

 

Foto: internet

Ľubica | 7.4.2011, 10:00