Idylicky a tajne: S Krásnym a Krásnou

Ostrov, ktorý bol prístupný iba cez more, nemal asfaltové cesty ani telefónne spojenie. Stany, stoly aj príbory priviezla loď. Svadba sa odohrala v drevenej kaplnke. Hollywood plakal, pretože nemohol byť pri tom. Ženích John F. Kennedy Jr. a jeho nevesta Carolyn Besseteová plakali tiež (ale od šťastia), pretože sa im podarilo zorganizovať svadbu, ktorá sa nestala záležitosťou klanu Kennedyovcov, ale ich súkromnou vecou v duchu zmysluplnosti a prítomnosti ľudí, ktorých milovali...
idylicky_a_tajne_s_krasnym_a_krasnou_1

Rovný rovného si hľadá

On: Aristokratické uhladené spôsoby, bleskurýchle galantné odpovede a ocenenie časopisu People (rok 1988) za „najsexi žijúceho muža“.

Ona: Najkrajšia osoba na St. Mary´s High school, príležitostná modelka a neskôr reklamná pracovníčka pre Calvina Kleina. Celkom pekný začiatok na to, aby sa vôbec mohli títo dvaja stretnúť. No paradoxne ich nespojil pozlátkový svet módy a nechutného luxusu, ale zdravý svet pohybu. John zdedil po svojej matke (Jackie Kennedy) prirodzenú lásku k športu (najmä k behu), a tak pravidelne rozrušoval svojou prítomnosťou všetky ženy v newyorskom Central Parku. Práve tam, presne v roku 1993, spoznal nebezpečne krásnu Carolyn, ktorú následne (akoby mimochodom) navštívil v práci, pobudol tam dlhšie ako bolo pre zákazníka bežné a mediálny svet tak zaplavili fotky novej nerozlučnej dvojice.


Spoznali sa a...

Zobrali! Aby som bola presná: 21. septembra 1996. No tomuto činu predchádzal spoločný rok v podkrovnom byte v módnej manhattanskej štvrti TriBeCa, nikdy sa nekončiace večierky, návštevy divadla, dobročinné podujatia (do charitatívnych projektov sa zapájala celá Kennedyho rodina), či krátke dovolenky v Paríži a Hondurase. Akoby toho nebolo dosť, na sklonku leta, v auguste, John podaroval Carolyn smaragdovo-diamantový prsteň (podobný, aký dostala pri rovnakej príležitosti jeho matka Jackie) a začala sa pripravovať azda najtajnejšia svadba v dejinách. Ak ste doteraz ani trochu nezávideli, o pár riadkov sa tomu určite neubránite:).

 

idylicky_a_tajne_s_krasnym_a_krasnou_4

 

Predsvadobná prísaha mlčanlivosti

Najbližší priatelia Johna a Carolyn sa zaviazali udržať miesto ich sobáša v prísnej tajnosti. Stal sa ním ani nie tridsať kilometrov dlhý koralový ostrov Cumberland pri pobreží štátu Georgia, na ktorom žili iba divoké kone, obrovské množstvo vtákov a nanajvýš tak päťdesiat ľudí. Do tejto štátnej prímorskej chránenej oblasti sa dalo dostať iba loďou či lietadlom a po pobreží sa mohli pohybovať iba vozidlá patriace službe v chránenej oblasti alebo stálym obyvateľom. Skúste si predstaviť tú divokú romantiku... (stále neviete, kde zorganizovať originálnu svadbu?) ... a od predstáv býva iba krok k činom!

 

Za všetko môže „Gogo“

Jediný hotel na Cumberlande, eleganciou a noblesnosťou nabitý Greyfield Inn, otvorila v roku 1962 rodina Janet „Gogo“ Fergusonovej, s ktorou sa John spriatelil, keď začal navštevovať ostrov pravidelne. Postupne zaľudnila svojou prítomnosťou toto miesto aj Carolyn, a tak nebolo pre zasvätených prekvapením, keď sa rozhodli pre svadobný obrad práve tu (len pre spresnenie: hotel stál na osemdesiatich troch hektároch uzavretého zalesneného územia s výhľadom na bielu piesčitú pláž). Už rozumiete?:)

 

Slávni ľudia, slávni návrhári

Gordon Henderson, módny návrhár a bývalý Carolynin kolega, sa podujal navrhnúť svadobné oblečenie pre ženícha: indigovomodrý oblek s bielou piketovou vestou a hodvábnou kravatou. Johnove zápästie zdobili hodinky jeho otca (aby nezabudol kam patrí, aj keď v podstate pred tým istým spôsobom utekal). Druhý návrhár Narciso Rodriguez sa zameral na nevestu, čoho výsledkom boli svadobné šaty z jemného krepu perlovej farby, jednoduchý závoj z hodvábneho tylu a dlhé biele rukavičky. Jej nôžky zdobili saténové sandále s krištáľovými korálikmi od topánkového mága Manola Blahnika.

 

idylicky_a_tajne_s_krasnym_a_krasnou_3


Hostia sú už na ceste

A nebolo ich veľa, spolu asi štyridsať, čo spôsobilo hnev na strane nepozvanej Kennedyovskej rodiny. John však nebol politik, ale iba muž, ktorý si chcel v tajnosti zobrať svoju ženu, a to za každých okolností. A tak v deň ich svadby zamestnanci hotela Greyfield Inn za odlivu odviezli hostí cez pláž k Prvému africkému baptistickému kostolu, kde si všetci spoločne počkali na západ slnka... Práve to bol moment, kedy sa pred malým dreveným krížom na oltári zapálila jedna sviečka. Ďalšie osvetlenie zabezpečovala len petrolejová lampa, a dobre čítate: baterka! Milou zvláštnosťou bolo, že jediným pôvodcom hudby v kostole bol spevák spirituálov a učiteľ základnej školy z neďalekého mestečka na pevnine.


9389573_sZaklínačka koní a hostina

Po obrade mladomanželia vyšli z kaplnky a pózovali fotografovi pri ohrade, keď zrazu k neveste pricválal cumberlandský divý kôň a sebavedomým spôsobom jej začal likvidovať kytičku konvaliniek (nebolo potrebné hádzať kyticu:). To bolo znamenie odchodu na svadobnú hostinu do hotela. Pod stromami už boli postavené okrúhle stany s dubovými tanečnými parketmi. Hostia mali tú česť ochutnať krevety, grilované mečiare či artičoky, po ktorých nasledovala citrónovo-malinová zmrzlina a trojposchodová svadobná torta vyzdobená vanilkovým krémom a živými kvetmi...


John a Carolyn ako vzor

Keď ľudia uvideli fotografie charizmatickej manželskej dvojice (toto sa im utajiť nepodarilo), zrazu im prišli všetky tie umelé svadby nudné, bez akéhokoľvek iskrivého nápadu. Zámožní snúbenci (a predovšetkým ich rodičia), začali pátrať po všemožných súkromných ostrovoch, budúce nevesty odhodili naberané svadobné šaty a vymenili ich za atraktívne priliehavé princesové šaty, aké mala 29-ročná nevesta Carolyn. Tým sa iba potvrdilo, čo povedal senátor Edward Kennedy: „Carolyn a John majú veľmi svojský druh čara, ktoré pôsobí na každého, kto ich pozná a miluje...“

 

Foto: SITA/AP, 123rf

Ľubica  | 20.8.2011, 11:00