Krok za krokom ku kráse #7: Skvalán pre všetky typy pleti

Jeho mimoriadne ľahká a nemastná konzistencia rýchlo preniká do pokožky, takže je ideálnou voľbou pre všetkých ľudí s akýmkoľvek typom pleti, od suchej, po citlivú, mastnú či náchylnú k tvorbe akné. Môžete si ho zmiešať s obľúbeným krémom, sérom či telovým mliekom. Výsledkom bude hebká a mäkká pokožka vďaka jeho zvláčňujúcim vlastnostiam. No benefitov je ešte oveľa viac!
titulka

Skvalán & skvalén

Existujú dva podobne znejúce oleje s odlišnými vlastnosťami – skvalén a skvalán. Skvalén nie je dostatočne stabilný na použitie vo výrobkoch, ako sú najmä rôzne produkty na starostlivosť o pleť, ktoré sa majú dlhší čas uchovávať v regáloch vo vašej kúpeľni. Skvalán je odvodený od skvalénu a je stabilnejšou formou tejto molekuly. Kým skvalén je ťažší, skvelý pre suchšiu alebo zrelú pokožku, jeho saturovaná verzia, skvalán, pôsobí ľahšie na pokožke náchylnejšej k akné alebo na mastnej pleti. 

Skvalán je jeden z najbežnejších lipidov produkovaných ľudskými kožnými bunkami a je súčasťou ľudského kožného mazu. Aj keď je telom prirodzene produkovaný, priemerne vo veku 30 rokov sa jeho tvorba spomalí, čo prispieva k suchej pokožke. Skvalán tiež chráni povrch ľudskej kože pred peroxidáciou lipidov v dôsledku vystavenia ultrafialovému žiareniu. Rovnako ako vitamín E, aj skvalán vytvára bariéru medzi pokožkou a vonkajším prostredím, takže môže lepšie zadržiavať vlhkosť. Zároveň chráni vonkajšiu vrstvu epidermy

Vedeli ste, že?

Skvalán môžete aplikovať aj na vlasy, aby ste zvýšili ich ochranu pred teplom, dodali im lesk a znížili lámavosť končekov. p1


Prvá pomoc pre suchú aj dehydrovanú pleť

Skvalán je nasýtený a stabilný uhľovodík a jednou z jeho výhod je, že nemá zápach a nie je komedogénny, čo znamená, že neupcháva póry. Je hydratujúci, upokojujúci, nedráždivý a v kozmetickej rutine sa veľmi dobre vrství. Rada ho používam v lete, pretože sa rýchlo vstrebáva. V zimnom období zasa tvorí hydratačný doplnok k hutnejším kozmetickým produktom. Ak sa vám na tvári objavia suché šupinky či zaznamenáte pocit napnutej suchej kože, napr. po exfoliácii s kyselinou salicylovou alebo retinolom, skvalán môže byť vaša prvá pomoc, pretože udrží vašu pokožku hydratovanú a chránenú. Mne sa osvedčil aj na ošetrenie suchých pier, keď práve nemám poruke balzam. Okrem toho, že neupcháva póry, je tiež protizápalový a zmierňuje kožné stavy, ako sú psoriáza, atopická dermatitída, akné alebo ekzém. 


Tipy na používanie The Ordinary 100 % plant-derived squalane:

- samostatne na pleť (3 až 4 kvapky)
- na pleť s krémom čo sérom (napr. s kyselinou alfa-lipoovou) 
- na pleť vo forme čistiaceho prípravku – skvelý produkt The Ordinary Squalane Cleanser 
- na pleť s hydratačnou maskou
- na suché pery
- na vlasy 
- na telo – vmiešať do telového mlieka alebo oleja
Vaša Katka


Ďalšie články zo série Krok za krokom ku kráse:

Krok za krokom ku kráse #1: Ružová voda – kozmetický grál s vôňou lásky
Krok za krokom ku kráse #2: Hydratovaná pleť s kyselinou hyalurónovou
Krok za krokom ku kráse #3: Niacinamid & zinok – tekuté zdravie vašej kože
Krok za krokom ku kráse #4: Príjemná exfoliácia s kyselinou salicylovou
Krok za krokom ku kráse #5: Tajomná a zázračná kyselina alfa-lipoová
Krok za krokom ku kráse #6: Starostlivosť o pleť so Skinvigorate Sonic™ od Mary Kay


Zdroj foto:
eshop.natureal.sk
pixabay.com

Zdroj textu:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov / Štúdia s názvom „Moisturizers: The Slippery Road“
https://thedermreview.com
Katarína Mikulcová  | 25.9.2019, 10:00