Svadobná koordinátorka

Čo keď na hostine nebude dosť porcií? Čo ak to fotograf nestihne načas? Kto dá pokyn hudobníkom, že majú začať hrať? Kto prevezme tortu od cukrára? Kto skontroluje výzdobu???
Možno sa vám tieto obavy zdajú úplne nepochopiteľné a zbytočné. Veď predsa stačí všetko vopred starostlivo naplánovať a potom to už bude „bežať“ samo...
lucia_kulihova

Nuž, bohužiaľ, vôbec to nie je tak. Ako to už v živote býva, nie všetko pravdepodobne „klapne“ podľa vášho scenára, aj keď si to tisíckrát pripravíte a dohodnete. Ak nemáte žiadnu profesionálnu pomoc, je len na vás, aby ste improvizovali a vymýšľali riešenia v deň, kedy by ste si mali už len vychutnávať momenty, na ktoré ste sa tak tešili a ktoré sa už nikdy nezopakujú.

 

Preto sa v tomto článku zameriame na prácu svadobnej koordinátorky. Aká by mala byť? Čo jej profesia obnáša? Podľa môjho názoru by to mal byť človek, ktorý má skúsenosti s organizáciou svadieb, eventov alebo rôznych podujatí a pre ktorého je komunikácia hračkou. Niekedy je totiž umenie v deň svadby s kľudom Angličana reklamovať kyticu, ktorú florista nevytvoril podľa dohody a do očí vám tvrdí, že práve takúto ste si za tie hriešne peniaze objednali. Preto je fajn mať niekoho, kto s problémami vopred počíta a má vždy pripravené náhradné riešenie. Svadobná koordinátorka pozná trh, v ktorom sa pohybuje a preto vám odporučí len kvalitné, preverené a spoľahlivé firmy, ktoré dokážu zrealizovať vaše predstavy.

 

Lucii Kulihovej okrem organizácii eventov učaroval práve svet svadieb. Čo všetko podľa nej znamenajú slová svadobná koordinátorka a k čomu ju ako profesionálku zaväzujú?

 

Lucia, čo táto práca obnáša? Je niečo, čo podľa Teba dobrá svadobná koordinátorka osobnostne musí spĺňať?
Svadobná koordinátorka by mala mať rada ľudí a hlavne by mala byť trpezlivá. Tým, že jej práca spočíva v neustálej komunikácii s klientami a dodávateľmi, mala by byť príjemná a opäť zdôrazňujem, trpezlivá. Musí vedieť počúvať a organizačný talent by mal byť samozrejmosťou. A asi najdôležitejšie je to, aby bola kreatívna, zodpovedná, spoľahlivá, aby sa s ňou klienti cítili dobre a dôverovali jej. Je to práca ako každá iná, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že robiť túto prácu môže iba ten, koho to naozaj baví a napĺňa.

 

Aké sú podľa Teba najčastejšie chyby, ktoré mladí ľudia robia pri organizovaní svadby?
Snúbenci pri plánovaní svadby rátajú každú korunu a myslia si, že keď zaplatia ešte aj svadobnú koordinátorku, ich rozpočet bude šialene vysoký. Myslím si, že snúbenci občas niektoré veci podcenia, nedomyslia a až v hodine dvanástej zistia, že im niečo chýba, alebo niečo nevyšlo tak, ako si predstavovali. Je pritom logické, že na niečo pozabudnú, keďže musia naraz vyriešiť mnoho detailov. Každá nevesta má síce presnú predstavu, ale splniť si ju do bodky dokáže len máloktorá. Niekomu môžu chýbať kontakty, iní sa obrátia na nezodpovedných dodávateľov. Častou chybou je aj nedokonalý rozpočet.

 

Ako vnímaš trh a kvalitu služieb v svadobnom biznise na Slovensku?
Trh je síce rozmanitý, všetci sa snažia nalákať ľudí na svoje služby pod hlavičkou kvality, ale len málokde je ospevovaná kvalita aj pravdou. Bohužiaľ, je to u nás tak, že dodávatelia chcú ponúkať kvalitu, ale nevedia odhadnúť jej správnu cenu a snúbenci by zase chceli úžasnú kvalitu takpovediac za babku. Dôležité je stanoviť si priority hneď na začiatku plánovania, povedať si, čo chceme a akým smerom sa chceme pohybovať. Pretože, povedzme si narovinu, služby môžu byť kvalitné aj za menej peňazí a príliš vysoká cena zase nemusí odzrkadľovať kvalitu. Ale myslím si, že mnohé agentúry a salóny už pochopili, že ak chcú byť v tomto biznise naozaj úspešní, musia mať za sebou profesionálnych a dobrých ľudí, pretože tí budujú ich značku. Mám osobnú skúsenosť s jedným svadobným salónom, kde síce majú nádherné šaty za naozaj prijateľné ceny, ale pani majiteľka, s ktorou nevesty prichádzajú do prvého kontaktu, nie je veľmi príjemná. Nevesty v salóne na skúške šiat strávia aj dve hodiny a keď ich má obskakovať „odutý“ personál, tak budú radšej hľadať niekde inde. Svadba a jej príprava je najmä o zážitkoch a príjemných pocitoch. Trh je bohatý a je si z čoho vyberať, horšie je to už s ľuďmi, ktorí ho tvoria. Svadobné koordinátorstvo je na Slovensku ešte v plienkach, kým v iných krajinách je to už úplne bežné.

 

Prečo by si odporučila snúbencom najať si profesionála? Svadba je nákladná záležitosť a pri jej organizácii sa stráži každá koruna... Niektorí si preto myslia, že  svadobná koordinátorka je zbytočný luxus a všetko zvládnu sami.
Nepochybujem o tom, že snúbenci zvládnu organizáciu svojej svadby aj sami. Mať pri sebe profesionála má však mnoho výhod. Ako som už spomínala, práca svadobného koordinátora je skôr poslaním než prácou, pretože sa zrazu stáva akoby súčasťou rodiny, je pripravený byť k dispozícii 24 hodín, odpovedať na všetky otázky, pomáhať, poradiť. Okrem iného pozná trh, pozná pár a ich želania, vie im navrhnúť rôzne riešenia, môže ponúknuť nápady. A čo je naozaj najdôležitejšie, stará sa o to, aby všetko prebehlo podľa plánu a snúbenci si celý ten proces užili a nemali žiaden stres. Organizačne zabezpečí úplne všetko, zostaví rozpočet, plánuje a vybavuje. A to si myslím, že je za všetky peniaze. Veď ktorá nevesta sa chce v deň sobáša zobudiť so zovretým žalúdkom kvôli svadobnému menu, či drzému čašníkovi? V tomto prípade je prípustné len príjemné chvenie súvisiace s veľkým životným krokom.

 

Kedy sa prvýkrát stretávaš so snúbencami? Ako prebieha vaša spolupráca?
So snúbencami sa stretnem prvýkrát vtedy, keď ma vyhľadajú a požiadajú o pomoc, či spoluprácu. Je to väčšinou na začiatku plánovania ich svadby, takže si vypočujem ich predstavu, zistím, akí sú, čo majú radi, čo je na nich výnimočné a podľa toho sa im snažim poradiť a ponúknuť svoj pohľad na ich vysnívaný veľký deň. Začíname teda rozhovorom. Potom nasleduje zostavenie prvotného rozpočtu, ktorý so snúbencami na ďalšom stretnutí prejdem, ponúknem im môžnosť výberu rôznych dodávateľov, ktorých poznám a viem, že sú spoľahliví a kvalitní. Pokiaľ so všetkým súhlasia, začínam organizovať potrebné veci. Stretnutia so snúbencami, alebo len s nevestou, sa konajú podľa potreby a toho, ako si to oni sami žiadajú. Čo by som ale chcela zdôrazniť, so snúbencami sa spolupráca nekončí pár dní pred svadbou, práve naopak, naše stretnutia sa zintenzívňujú a počas celého svadobného dňa som prítomná, organizujem a pomáham tam, kde treba, aby snúbenci mali čas a možnosť si svoj deň vychutnať a aby sa nemuseli o nič starať. To je asi najväčšia výhoda mať pri sebe svadobnú koordinátorku. Postará sa o všetko nielen pred svadbou, ale aj počas nej.

 

Čo Ťa na tejto práci baví?
Všetko :-) Stretávanie sa so snúbencami, plánovanie, zostavovanie rozpočtu, organizovanie. Nie je to ľahká práca, ale mňa neskutočne napĺňa a do každej spolupráce idem naplno a s nadšením.

eva  | 11.6.2010, 10:40