Dana Kleinert: Sú iné, pletené

Poznáme ju ako návrhárku, ktorá dokáže upliesť tie najfarebnejšie multifunkčné kúsky, aké si len viete predstaviť. Také kvalitné a nadčasové, že si nájdu miesto v našom šatníku aj niekoľko rokov. Napadlo by vám obliecť si na svadbu pletené šaty? Dane Kleinert samozrejme áno! O jedných takých z jej dielne, ktoré môžete aj vyhrať, sa teraz porozprávame.

dana_kleinert_1_web

Pracovný názov šiat je šaty pre Japonsko. Ako vznikli?
Kedysi som vytvorila ako takú výtvarnú bodku k jednej kolekcii úpletové svadobné šaty. Ani neviem, čo sa s tými šatami potom stalo, pravdepodobne som ich pretvorila na niečo iné. Minulý rok pri organizovaní módnej prehliadky s našimi modelmi v Japonsku, mi stylisti napísali, aby sme tie šaty zaradili do prehliadky. Na čo som im odpovedala, že tie šaty už neexistujú. Nástojili však, aby som také isté vytvorila, že to bude krásna bodka prehliadky. Nebránila som sa teda a ušili sme ich nanovo. Ešte viac sme ich prepracovali, aby boli príjemne nositeľné, ale aby nestratili výtvarnú ľahkosť. Na prehliadke v Japonsku mali úžasný úspech a veľké ohlasy aj v japonských médiách.

 

Popísali by ste nám ich strih?
Skladajú sa zo spodnej korzetovej časti, ktorá nie je viditeľná. Majú empírový strih - pod prsiami sú strihnuté a voľne padajú dole. Použili sme na ne úplet s vrkočovým vzorom. Pásy široké 30 centimetrov sú zošité tak, aby evokovali puk kvetu otočený smerom nadol. Vnútro kvetu tvorí tyl, ktorý je na prvý pohľad náhodilo našitý, vzniká tak asymetrický dojem. Tyl môže vykúkať do jednej strany alebo rovnomerne. Šaty sú variovateľné, svieže, elegantné, ale úplne iné. Tým, že držia bielu klasiku, sú svadobné.

 

Na akej žene si ich viete predstaviť?
Hoci to znie ako klišé, musí to byť žena, ktorá je sebavedomá a vie, že tie šaty "unesie". Taká žena bude vedieť šaty "predať" a bude v nich určite úžasná. Pritiahne pozornosť, čo ju spraví veľmi sexi a žiadanou. Nebudú to však samotné šaty, ktoré vzbudia takýto dojem, ale to sebavedomie, že si zvolila práve takéto šaty. Týmto rozhodnutím dáva navonok svoje JA. Keď nastane takáto symbióza, nevesta bude kráľovnou dňa. A čo sa týka postavy, dôležitá je veľkosť pŕs, aby šaty nepadali. Ideálne veľkosť 36-38. Boky môžu byť pokojne širšie, budú zakryté. Keďže sú šaty trištvrťové, vyniknú štíhle členky. Na výške nezáleží, sadnú žene s výškou od 160 až po 180 centimetrov.

 

dana_kleinert_7_web

 

Do akého ročného obdobia sa hodia?
Úplet evokuje, že by to mala byť zima. Ale keďže sú tam holé ramená, môže to byť aj na celý rok s výnimkou extrémne horúcich letných dní. 

 

Dajú sa štýlovo zaradiť? Aké doplnky k nim zvoliť?
Hm, veľmi nie. Sú iné, možno extravagantné, ale nie vulgárne. Neodhaľujú dokonca ani čiarku v dekolte. Ide o výtvarný model, ku ktorému sa bude hodiť jednoduchý účes s hladkými líniami. Rovnako vyniknú jednoduché, nápadité doplnky s vtipom. Ako napríklad svadobná kytica zo zelených jabĺk... Ale veľmi nerada radím všeobecne, myslím si, že dizajnér by mal inak rozmýšľať.

 

Ako?
Kreatívne. Nehovoriť, čo je out a čo in. Každému sa predsa hodí niečo iné. Mňa zaujíma vždy konkrétna žena a jej osobnosť, ku ktorej pristupujem tvorivo.

 

Kedy ste sa zamilovali do úpletov?   
Vzniklo to tak prirodzene. Keď som mala trinásť rokov, otec ma zoznámil s Martou Bošelovou, ktorá spolu s mojím otcom architektom a ďalšími dvoma umelcami Ďurom Čutekom a Ivetou Ledererovou vystavovali v galérii. Marta robila veci z úpletu, ale neboli to šaty, čo ma zaujali, ale diela, ktoré vznikli v jej spolupráci so sochárom. Urobili napríklad vzducholoď, kde boli z úpletu všetky textilné časti. Alebo pletené noviny. Úplne ma fascinoval fakt, že si môžem upliesť, čo len chcem. Odvtedy to mám v sebe zafixované. Úplet nie je iba o kúpe materiálu, ale o tom, že si ho vytvorím presne taký, aký potrebujem. Môžem ovplyvniť jeho hrúbku, silu, ťažnosť, textúru, vzory, farebnosť. Keď rozmýšľam nad kolekciou, tak začínam úplne od začiatku - od výberu priadze.

 

dana_kleinert_3_web

 

Apropo - aké boli vaše profesionálne začiatky?
Ešte na výške sme sa so spolužiačkami snažili presadiť a vyhľadávať zaujímavé príležitosti, ktorých však bolo oveľa menej ako teraz. Taký ozajstný začiatok nastal po ukončení školy, keď som odišla do Kanady, kde sa mi narodila prvá dcéra. Zobrala som si tam so sebou diplomovú prácu, kde som riešila úplety a rôzne trojdimenzionálne efekty. Tam sa mi po prvýkrát podarilo dostať moje modely do obchodu, kde si ich ľudia mohli kúpiť. Bol to môj prvý dotyk s reálnou módou. Ďalší míľnik nastal v roku 2005, keď sme na Ventúrskej ulici v Bratislave otvorili obchod s našou módou. Dostali sme sa do New York Times, dokonca herec Sir Ben Kingsley si u nás vybral model a ako povedal, prostredníctvom mojej tvorby vraj bude na Bratislavu v dobrom spomínať. Teraz je tomu už sedem rokov, medzitým sme sa presťahovali na Pánsku ulicu, síce do menšieho, ale útulného priestoru.

 

dana_kleinert_5_web

 

Vaše meno sa spája s organizáciou Slovak Fashion Council. O čo ide?
Táto organizácia vznikala u mňa v hlave roky, no posledný popud bola moja výhra v súťaži módnych návrhárov, ktorú vyhlasuje British Council. Víťazi jednotlivých štátov sa stretli v Londýne, kde absolvovali týždeň workshopov, prednášok, ako to funguje v dizajne, vo fashion biznise, ako sa dá vytvárať ekologický čistý tovar. Navzájom sme sa spoznávali a zistili, že máme dosť podobné problémy. Keď sa ma pýtali, kde sa dá na Slovensku dostať k databáze dizajnérov, tak sa mi x-tý krát potvrdilo, že sa nemám o čo oprieť a získať informácie. Tak som si povedala, že iná cesta nie je, ako to založiť. Na druhej strane som došla do štádia, keď už aj ja sama mám čo odovzdať - skúsenosti alebo kontakty. Londýn bol pre mňa to posledné nakopnutie, keď som zistila, že aj také krajiny ako Nigéria a Ghana majú fashion council, a zvládajú to. Alebo Estónsko, podobná krajina tej našej, je tak ďaleko v kreatívnom priemysle. Tam ľudia vo vláde a na jednotlivých ministerstvách pochopili, že je dôležité podporovať kreatívny priemysel, že aj finančne dokonca prináša viac ako automobilový priemysel. Aby našli dizajnéri uplatnenie, musia fungovať tieto tri zložky - dizajnéri, výroba a predaj. Keď dizajnér robí všetky veci naraz, nemôže to fungovať, môže sa aj roztrhať... Každý by mal robiť, to, čo vie. Preto som do projektu prizvala ľudí z výroby a predaja. Slovak Fashion Concil má za úlohu pomôcť dizajnérom presadiť sa smerom von, a keď získajú zákazku v zahraničí, aby ju priniesli naspäť na Slovensko, kde sa vyrobí. So svojimi partnermi poriadam aj rôzne vzdelávacie aktivity a worksopy.

 

dana_kleinert_6_web

 

Ako hodnotíte módu na Slovensku?
Je to taká veľká bublina. Tvárime sa, že máme veľa módnych návrhárov, ale keď sa pozriete do ich reálneho života, tak väčšina nepredáva v žiadnom obchode. Samozrejme, sú aj salónoví dizajnéri. Ale čakali by ste, že bod a má aj bod b. Nie je to však chyba dizajnérov, ale celého systému módy na Slovensku. Verím, že Slovak Fashion Council môže situáciu postupne meniť. A čo sa týka obliekania, tak by som to povedala tak, že by mohla byť aj väčšia zábava. Myslím, že Slovenky sa chcú obliekať do pekna. Nepopierať prirodzenosť, že máme prsia, pás a boky, ale zvýrazniť to. Sú však krajiny, ktoré to celé popierajú a pozerajú sa na módu z výtvarného hľadiska. Páči sa mi to ako prístup a ako individuálna voľba.  

 

Chcete vyhrať tento originálny kúsok? Tak dotoho! Súťažíme TU.

 

Ak ste ešte nevideli editoriál súťažných šiat v on-line časopise NEVESTA, klik sem.

 

Foto: Chriss by nevesta.sk   

Chriss | 16.1.2013, 10:00