Blog > Nevestin blog > Svadobné líčenie a účesy > Boris Bordács: Rozdielnosť nás robí jedinečnými
|

Boris Bordács: Rozdielnosť nás robí jedinečnými

Vie si poradiť s každým typom tváre a vlasov. Pod jeho rukami sa nevýrazné ženy menia na prekrásne stvorenia, ktorým tie správne ťahy štetcov a vhodné farbičky dodajú viac sebavedomia ako hocičo iné. Okrem toho, že svoju prácu dokonale ovláda, robí ju so srdcom. A to cítiť pri každom rozhovore, pri každej spolupráci. Vizážista a hairstylista Boris Bordács.
boris_titulka
Vizážista a hairstylista je na prvý pohľad veľmi atraktívne povolanie. Je to tak aj naozaj, v reáli?
Pre veľa ľudí je povolanie vizážistu naozaj atraktívnym zamestnaním, mnohí si myslia, že to nie je nič zložité, veď „len“ niekoho nalíčim. Je natoľko atraktívne ako iné zamestnania, ktoré niekto robí s láskou. Ako každé jedno má aj svoje mínusy. Asi som jeden z tých šťastných, ktorí robia to, čo ich baví, s nadšením a srdcom. O to viac svoje povolanie milujem, že som si prešiel dlhou cestou, kým som sa niekam posunul. 

Čo bolo u teba skôr? Vizážistika alebo tvorba účesov? A ako sa to vlastne celé zomlelo, že si sa nakoniec tomu začal venovať profesionálne?
Venoval som sa iba vizáži a neskôr, v podstate len pred pár rokmi, som začal aj s účesmi. Trvalo minimálne štyri roky, kým som si dovolil odísť zo zamestnania, aby som sa mohol venovať čisto tejto práci. Dovtedy to bola len víkendová záležitosť a viac hobby. Prácu som si musel držať, aby ma živila a mohol som si popri tom kupovať šminky, získavať prax na prvých zákazníčkach, ktoré sa mi zverili do rúk. Vizáž ma veľmi dlho neživila, keďže to, čo som zarobil, som minul na taxíky. Zväčša som bol na nule a v mínuse.  Až keď som opustil stále zamestnanie, začal som skúšať aj účesy.

boris_7
Foto: Martina Nemčeková

Viem, že vieš krásne kresliť. Myslíš si, že to pri tvorbe vizáže, ale aj účesu zaváži a že aj vďaka výtvarným vlohám si tam, kde si?
Nikdy som nepatril v kreslení medzi talenty. Vždy ma však bavilo. Dokonca ma nevzali ani na výtvarnú v Ľudovej škole umenia :( Chvíľu ma to mrzelo, ale na druhej strane, keďže bola ceruzka pre mňa tým pravým, až tak mi to nevadilo. Olej, vodovky a iné techniky ma veľmi nenadchli. Pri práci v hotelierstve som hľadal niečo kreatívne, čo by som mohol robiť. Hľadal som kurz kreslenia, opäť som chcel kresliť portréty. No nič také som nenašiel, ale natrafil som na kurz vizážistiky a povedal som si, že to skúsim. Takže v mojom prípade určite zavážilo výtvarné cítenie k výberu povolania.

Mal si v začiatkoch nejakú svoju múzu, na ktorej si si skúšal rôzne typy líčenia a účesov?
Múzou mi bola asi moja mamina. Nikdy sa nelíčila nejako moc, ale bola mi skvelou modelkou. Veľakrát som sa „popálil“ a najviac chýb som urobil práve na jej líčení, ale bola to najlepšia škola! Práve preto dnes nemám problém nalíčiť aj staršiu dámu. Mamine som robieval účesy už od detstva, keď boli príležitosti. Tak ale viete, mamina vás pochváli, aj keď to nie je ono :) Skvelými modelkami mi boli i kamarátky, kolegyne a neter. Nie vždy boli nadšené, ale človek sa učí celý život. Musel som si prejsť aj nepodarenými prácami. Prvé reálne účesy pre klientky som skúšal po odchode z práce na cvičnej hlave.

boris_3
Foto: Martina Nemčeková

Aký to je pocit mať každý deň pod rukami inú ženu, vždý inú tvár a vlasy?
Je to skvelý pocit. Najviac ma baví práve to, že každá žena je iná a to je tá výzva, nikdy to nie je to isté.

Hovorí sa, že každá sme iná, ale spája nás to, že každá žena môže byť krásna. Súhlasíš s tým?
Myslím, že každá žena je krásna, nielen že môže byť. Len podaktoré sú strašne ovplyvnené „ideálmi“, ktoré sú všade okolo v médiách, časopisoch a preto svoju krásu nevidia. Vidia iba to, že sa nepodobajú na upravený obrázok. Milujem tie akože nedostatky, z ktorých majú ženy naopak veľkú hlavu. Treba sa naučiť pozdvihnúť ich ako tú zaujímavú črtu. Pehy, či ostrejší nos to nie sú žiadne chyby. Sme ľudia a všetci rozdielni, a tak to má byť. Rozdielnosť nás robí jedinečnými.

boris_4
Foto: Martina Nemčeková

Aký typ ženy sa ti najľahšie styluje? A aký najťažšie?
Nerobím v tom rozdiely. Rád líčim hocijaký typ. Ťažšie je iba, ak klientka nepochopí, že chcem líčením niečo na nej skrášliť či potlačiť. Napríklad slečna či pani s ovisnutými viečkami sa čuduje, prečo jej práve to padajúce viečko líčim, prečo idem tak vysoko tmavším či matným tieňom. Len preto, že ho chcem schovať do úzadia. Nemá zmysel nalíčiť len tú časť oka, ktorá je schovaná pod ním a nebolo by nič vidieť.

Za tri roky si sa vypracoval na uznávaného a fotografmi a nevestami vyhľadávaného vizážistu a hairstylistu. Ako hodnotíš tieto roky? Ako vnímaš svoj vývoj? Zmenili sa tvoje predstavy o tejto brandži za tento čas?
Pomaly to bude už ôsmy rok, čo pracujem ako vizážista, ale je pravda, že len posledné roky ma vníma viac ľudí aj fotografi, z čoho je aj viac spoluprác. Tieto roky hodnotím ako skvelú školu a prax. Posunul som sa ďalej osobnostne i pracovne. Vďačný som za každú jednu spoluprácu. Predstavy sa ani tak nezmenili, nešiel som do tejto práce ako do niečoho, čo je o zbohatnutí alebo podobne. Len mi je niekedy ľúto, keď vidím, že vizážistom je v dnešnej dobe skoro hocikto. Aj ľudia, čo k tomu nemajú vzťah a vidia v tomto povolaní iba materiálnu stránku. 

boris_5
Foto: Martina Nemčeková

Považuješ niektoré spolupráce za kľúčové, že ti otvorili dvere k novým príležitostiam alebo k novým nápadom a inšpiráciám?
Určite sú mnohé takéto spolupráce. Každá vám dá niečo iné. Nezabudnem na Martina Nováka, ktorý bol jeden z prvých fotografov, ktorého som oslovil a on ma na spoluprácu pozval. Ďalším 20-30-tim, ktorým som vtedy napísal, som nestál ani za odpoveď. Ďalej ste to určite vy, teda nevesta.sk, strašne som sa na spoluprácu s vami tešil. Prišli ste na trh s niečím novým (a stále prichádzate) a ja som veľmi chcel byť pri zrode niečoho zaujímavého a inšpiratívneho. Som rád, že som mohol prispieť článkami, zistil som, že možno viem o mojej profesii niečo aj napísať :), teda ďalší posun vpred. Vždy sa teším na každé nové vydanie online Časopisu Nevesta a na to, že budem môcť byť jeho súčasťou. Určite v neposlednom rade chcem spomenúť fotografku Martinu Nemčekovú. Je to veľmi talentovaná fotografka, ktorá bola doslova vymodlená. Hľadal som niekoho, s kým si sadnem aj po ľudskej stránke, kto odfotí moje predstavy, tak ako ich vo svojej hlave vidím ja a pridá im svoj pohľad, rukopis, jedinečnosť. Maťka je skvelá, každé fotenie, ktoré spolu absolvujeme, je pre mňa malou oslavou. Viem, že výsledok bude perfektný a výsledné fotografie sú pre mňa príjemným prekvapením a nad moje očakávania.

S ktorými fotografmi zvlášť rád spolupracuješ a ktoré projekty sa ti zapísali ako výnimočné buď myšlienkou, atmosférou alebo komerčným úspechom? 
Ako som spomenul vyššie - Martinu Nemčekovú, tak ona je pre mňa ten fotograf, kde sa na spoluprácu vždy teším a keď nejaké fotenie z časového dôvodu nevyjde, tak je mi to veľmi ľúto. Ďalej si to ty Chriss :) a fotenia pre váš časopis. 
Fotenia, ktoré boli pre mňa obzvlášť silné a zapamätateľné, mali vždy hlbšiu myšlienku, fotenie kalendárov – „Október – mesiac povedomia o rakovine prsníka“ - Život po liečbe a kalendáre Nadácie Linaje „V náručí matky“ na podporu náhradných rodín, či „Silný pomáhajú slabším. Alebo naopak?“ vďaka, ktorému sa darí dobudovať projekt Ôsmy svetadiel, ktorý pomáha autistom. Tieto spolupráce majú pre väčšiu hodnotu ako iné komerčné.

boris_2
Foto: Martina Nemčeková

Kde čerpáš inšpiráciu? Sleduješ prácu nejakých svetových vizážistov, módne časopisy či kozmetické novinky? 
Priznám sa, že trendy veľmi nesledujem. Ani nie je kedy. Rád si pozriem blogy vizážistov zo Slovenska či zahraničia a nechám sa nimi inšpirovať. Pre mňa je tu zopár vzorov a ľudí, ktorých v brandži obdivujem. Z našich domácich je to Natália Lackovičová. Zbožňoval som vždy Alexovu prácu (Alex Branislav Hromek), on bol mojou prvou inšpiráciou. Janka Olšinská je skvelá! Mladá, inovatívna a veľmi šikovná s veľkou budúcnosťou. Zo zahraničných je to Pat MacGrath, najviac som ovplyvnený prácou Roberta Jonesa. Časopisy si momentálne kupujem zriedkavo. Nemám čas si ich listovať.

Povinná výbava profesionálneho vizážistu je kozmetický kufrík plný líčidiel a štetcov. Aké poklady v ňom máš? Si verný jednej značke, alebo skúšaš stále niečo nové?
Kufrík číslo jedna, číslo dva, či tri? Ktorý myslíš? :D Pracujem s rôznymi značkami. Nie som zástancom čisto jednej značky. V každej sa nájde niečo, čo ma nadchne. Stále viac si kupujem produkty značky M.A.C , tie naozaj milujem, právom majú také dobré meno. V kufríku okrem nich nájdete rôzne produkty značiek Lancôme, Estée Lauder, Clarins, Zoeva, Vizart, Sleek Makeup, Gosh... Značka Gosh aj zastrešuje moje kurzy, takže ju používam často a som s ňou spokojný, páči sa mi, že stále rastie a vyvíja nové zaujímavé produkty (ceruzky na obočie sú pre mňa top už iné nepoužívam :).

Podľa čoho môže žena spoznať dobrého vizážistu?
Podľa jeho práce. Každej žene sa páči iný štýl líčenia. Ak si nájde fotografie s prácami, ktoré ju zaujmú, tak si našla dobrého vizážistu. Referencie sú tiež dobrou pomôckou.


boris_11

Gro tvojej práce tvoria však reálne nevesty, ktoré sa túžia pod tvojimi rukami stať princeznami vo svoj veľký deň. Aké sú dnešné nevesty? Rady vymýšľajú, experimentujú, alebo je väčšina za klasiku? 
Nevesty sú rôzne. Klasické aj také, ktoré sú za zmenu, experiment. Pre niektoré je experiment už len to, že majú mejkap :) Je doba, keď je u nás veľa rôznych vplyvov, preto sa nájdu aj také, ktoré nemajú problém s úplnou zmenou štýlu na retro, rock...

Čo máš na svojej práci najradšej? 
Ten pocit, keď viem, že bola klientka spokojná. Úsmev na jej tvári. Príjemný šok z premeny. 

titulka_boris

Ďakujem za rozhovor a želám veľa nápadov, nekonečnú inšpiráciu a množstvo spoluprác s úžasnými výsledkami :)
Chriss | 29.7.2013, 17:00
Fashion blog
Drdoly sa nám páčia a v sychravom jesennom a zimnom počasí sú ideálnou voľbou pre každú nevestu (a nielen pre ňu). Vys ...
Jesenné a zimné nevesty sa už tešia na svoj veľký deň, preto máme pre ne pripravenú galériu tých najkrajších drdolov a ...
Blíži sa váš veľký deň a vy chcete, aby vaše vlasy žiarili zdravím a zdobil ich prirodzený objem? Predpokladáme, že pl ...
Svadobné fotoeditoriály
2. cena súťaže Tvár nevesta.sk s Mary Kay je perfektná! Praktické štetce predsa nesmú chýbať v žiadnej kozmetickej taš ...
Zase je tu! Súťaž Tvár nevesta.sk s Mary Kay určite priláka všetky dievčatá, dámy, no hlavne nevesty, ktoré túžia byť ...
Práve teraz vyhlasujeme už (pre nás neuveriteľný) 10. ROČNÍK súťaže, ktorá je takou našou malou SVADOBNOU MISS. Nie, N ...
Svadobný blog
Spoločne robia svet krajším nielen vďaka svojej láske, ale aj tým, že sa venujú zlepšovaniu životného prostredia. Lenk ...
Nikoleta a Sylvain sú vedci, ktorí sa stretli v inštitúte pre atómový výskum pre Európsku komisiu. Sylvain tu pracoval ...
Svadba bola podľa ich vlastných slov tým správnym životným krokom a zároveň ju aj s odstupom času vnímajú ako jeden z ...
Nevestin blog
Svadobný salón Valery sídli v krásnom slovenskom meste – Banskej Bystrici. Okrem svadobných šiat či pánskych oblekov t ...
Svadobné obrúčky symbolizujú spojenie dvoch sŕdc už niekoľko storočí. Pred vstupom do manželstva vás čaká ešte mnoho p ...
Vaša najlepšia kamarátka vám oznámila, že bude svadba? Wau! Gratulujeme! To znamená, že na vašom zozname úloh, ako hla ...
nedeľa, 5. decembra 2021
meniny má Oto

Prihlásenie

Meno
Heslo
 
Prihlás sa
Zabudol som heslo >>  
  • iconhttps://www.google.com/accounts/o8/id
  • iconhttps://graph.facebook.com/oauth
  • iconhttp://username.blogspot.com/
  • iconhttp://www.flickr.com/services/oauth

nevesta.sk - všetko, čo nevesta potrebuje, je teraz na webe ® je registrovaná ochranná známka • ISSN 1338-1245 • Copyright © 2008-2021 •
Prevádzkovateľ portálu: Marketing Web Management, s.r.o. Všetky práva vyhradené • Developed by ©WEBASE • Obsah portálu nevesta.sk je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie, a/alebo ďalšie sprístupnenie obsahu alebo jeho časti verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchadzajúceho súhlasu zakázané • Všeobecné pravidlá portálu
Ako sa zúčastniť Foto dňa?Ako sa pridať na Handmade svadba?Ako sa pridať na Vizáž dňa?