Ak uvažujete nad tým, aký by mal byť zásnubný prsteň pre vašu priateľku a neviete, čo by sa jej páčilo, tak snáď každý klenotník vám s radosťou odporučí briliant. Dôvodov na jeho kúpu je hneď niekoľko.
Je to v prvom rade krásny a výnimočný drahokam a vďaka tomu, že je takmer nezničiteľný, a teda večný, stal sa symbolom lásky a sľubu vernosti na celý život. Kúpa zásnubného prstienka bude pre vás ako partnera veľmi dobrodružná skúsenosť a ak sa podarí uskutočniť, bude aj vás každý deň tešiť pohľad na ruku vašej snúbenice a neskôr manželky.
Pred samotnou kúpou sa veľa pýtajte, počúvajte a hľadajte informácie z rôznych zdrojov. Je dobré, ak si na tento dôležitý krok doprajete dostatok času. Ako všetko ostatné, ani kúpa zásnubného prsteňa by nemala byť „šitá horúcou ihlou“.
Prečo sa vlastne hovorí raz o diamante a inokedy o briliante? Po vybrúsení sa z tvrdého diamantu stáva jeden z nacennejších drahokamov, ktorý je pripravený na ďalšie použitie. Ak sa zasadí do šperku, hovoríme o šperkárskom diamante. Briliant je jeden z najpoužívanejších výbrusov.
O diamante sa často hovorí ako o bezpečnej investícii. Je to pravda, pretože jeho hodnota za posledných sto rokov nikdy neklesala, čo sa iných komoditách ako zlato, drahé kovy alebo ropa nedá povedať. Ak je diamant mimoriadne kvalitný (o tom čítajte viac v ďalšom článku), je to tzv. investičný diamant. Patrí do trezoru "na horšie časy", málokedy sa preto zasádza do šperku, ale sú aj prípady, keď si to jeho budúci majitelia vyslovene želajú a svojej snúbenici dajú mimoriadne nádherný a nezabudnuteľný darček.
Pri posudzovaní kvality briliantov sa hodnotí kombinácia tzv. 4C – Cut (brus), Carat (veľkosť v karátoch), Colour (farba) a Clarity (čistota).
U niektorých klenotníkov si budete môcť zásnubný prsteň „poskladať“ – teda vybrať si konkrétny briliant a dať ho potom vsadiť do šperku určitého dizajnu. Treba si uvedomiť, že nie vždy o cene briliantu rozhoduje veľkosť kameňa. Ak sa v malom kamienku stretnú tie najlepšie parametre, bude niekoľkonásobne drahší ako „nažltlý“ veľký kameň s množstvom nečistôt.
Milí páni, v nasledujúcich článkoch sa budeme precíznejšie venovať štyrom základným parametrom briliantu, teda "4C", ako aj tomu, či je možné rozoznať pravý briliant od nepravého. Budeme zisťovať aj u odborníkov, aké majú oni pri predaji diamantových šperkoch parametre kvality.
Foto:
Niessing
Na titulnom obrázku je kolekcia zásnubných prsteňov pod názvom Niessing-Spannring, ktorý sa stal svetoznámym netradičným vsadením briliantu.