Články > O svadbe štýlovo > Love stories > Ľúbim Taliana
|

Ľúbim Taliana

Lenka je mladá Slovenka, ktorej srdce prirástlo k Taliansku. Počas jej doktorandského štúdia farmácie sa jej podarilo dostať na päťmesačnú stáž do jej milovaného Ríma. Tam stretla svoju lásku a s nami sa podelila so skúsenosťami s talianskymi mužmi.
nevesta_calabria

Kedy si sa prvýkrát stretla s Talianmi a pri akej príležitosti?

Talianov mám v pamäti už od malička, boli sme so sestrou zamilované do talianskych filmov, sledovali sme seriály ako Nebo nikdy nespadne, Španielske námestie či Cindy. Talianska kultúra, pizza, cestoviny, životný štýl ma vždy fascinovali. Rovnako aj hudba, prvé talianske slovíčka som sa naučila vďaka pesničkám Erosa Ramazzottiho.

Počas gymnázia som spoznala svoju prvú lásku. Bol to Talian, ktorý prišiel s programom Erasmus do Nitry. Hneď sme si padli do oka. Bolo to nádherné obdobie, i keď dosť ťažké, pretože vzťah na diaľku človeka ubíja. My sme spolu boli 4 a pol roka a každé leto som trávila v Taliansku. Musím sa priznať, že táto krajina je mojim druhým domovom. I keď naša láska skončila, Taliansko je i naďalej mojou srdcovou záležitosťou.

Práve preto som sa rozhodla vycestovať opäť do Talianska a myslím, že to bol môj osud. Získala som štipendium na Univerzite v Ríme, čo bolo mojim veľkým snom a momentálne sa mám naozaj ako v rozprávke. Som veľmi šťastná a zamilovaná.

 

Vidíš nejaké zásadné rozdiely medzi mužmi Talianmi a mužmi Slovákmi? Aké?

Určíte, teda aspoň z vlastnej skúsenosti. Talianski muži sú veľkí gentlemani, vážia si ženu, dali by jej aj modré z neba. Sú veľmi galantní a „dolci“ (sladkí), nehanbia sa vyjadriť svoje city, sú tolerantní, otvorení, chápaví, zdvorilí, takmer každý vie variť, čo mne rozhodne veľmi imponovalo. Nechcem nikoho súdiť, v každom štáte sú aj dobrí aj zlí muži, je veľa názorov zo strany žien, ktoré mali zlé skúsenosti s Talianmi, boli až prehnane žiarliví, mali milenky, klamali. Ja som našťastie takúto skúsenosť nemala.

Po vzťahu s talianskym priateľom som mala možnosť randiť aj so Slovákmi, ale časť talianskeho srdca mi tam vždy chýbala. Nechcem porovnávať, každý je iný, ja som žiaľ doteraz so slovenským mužom nebola šťastná.

V mojom okolí je však veľa šťastných slovenských párov a to ma veľmi teší, takže určíte slovenských mužov nechcem kritizovať.  

 

Aký je taliansky národ?

Ľudia v Taliansku sú veľmi srdeční, pohostinní, usmievaví, aspoň ja som mala takú skúsenosť. Zbožňujú rodinu, milujú jedlo a víno, sú veľmi prívetiví a láskaví. Majú veľké srdce. Cítim sa tam ako doma.

 

Ako žijú mladí ľudia v Taliansku?

V Taliansku je rodina veľmi dôležitá a predstavuje naozaj to najpodstatnejšie pre šťastný život. Taliani si rodinu veľmi vážia, často sa navštevujú, organizujú veľké rodinné oslavy.

Čo sa týka mladých ľudí, závisí to od regiónu. Južania migrujú na stred a sever Talianska, kde študujú na Univerzite, čím sa osamostatňujú a sú nútení žiť bez rodičov. Tí, ktorí študujú v domácom prostredí dlho bývajú s rodičmi, až do ukončenia štúdia. V Taliansku sa študuje dlhšie ako u nás, študenti platia za Univerzitu a často študujú dlhšie ako 5 rokov, čo je u nás štandardná dĺžka štúdia.

Z hľadiska spoločenského života, Taliani chodia oveľa viac von ako slovenská mládež (aspoň podľa môjho názoru a vlastnej skúsenosti, keď som bola vysokoškoláčkou), piatky a víkendy sa stretávajú ako veľká partia, idú na večeru a potom pub. Takisto sa vedia zorganizovať na výlety atď.

Dá sa povedať, že južania chodievajú častejšie von ako severania, kde je chladnejšie, rovnako ako aj celkový denný režim aktivít je podľa klímy odlišný.

Z celkového pohľadu ale nevidím extrémne rozdiely medzi mladými u nás a v Taliansku.

 

Sú samostatní hneď po štúdiu alebo žijú s rodičmi, kým sa neoženia/ nevydajú?

Je to veľmi individuálne, závisí od konkrétnej rodiny, ale všeobecne sa dá povedať, že sa osamostatňujú ak si nájdu partnera/partnerku a bývajú v spoločnej domácnosti. Ak žijú u rodičov, po svadbe sa určite osamostatňujú aj keď vzhľadom na vysoké finančné náklady často bývajú v podnájmoch. Tento trend je aj u nás, nie každý Talian si môže dovoliť kúpiť byt či dom.

V Taliansku sa vydávajú a ženia oveľa neskôr ako u nás, ženy často až po 30-ke, muži aj neskôr ale opäť závisí od kraja. Takisto rodina, zakladajú si ju oveľa neskôr, všetko berú s trpezlivosťou a pre deti sa rozhodujú až keď majú stabilné pracovné miesto a vlastný domov.

 

Ako vyzerá typická talianska rodina? A typický deň v talianskej rodine?

Opäť treba rozlišovať rodiny na severe a juhu Talianska, avšak mama ako tá najdôležitejšia a najcennejšia časť rodiny je myslím v každej rodine základom. Mamu majú Taliani veľmi radi, sú na ňu veľmi naviazaní a veľmi si ju vážia. Týmto nechcem povedať, že na Slovensku si naše maminy nevážime, ale tu v Taliansku sa mi slovo mama zdá viac cennejšie a má vyššiu hodnotu. Talianske ženy väčšinou vedú celý chod domácnosti aj vďaka trpezlivosti ich manželov, ktorí veľmi často radšej ustúpia akoby sa hádali. Typická talianska rodina sa stretáva veľmi často, organizujú rodinné oslavy, často si telefonujú. Pri večeri sa stretáva celá rodina, rozprávajú si zážitky.

To, že si sadnú spoločne za stôl a to nielen v nedeľu či mimo pracovných dní mi veľmi imponuje, pretože aj ja pochádzam z veľmi citovo viazanej rodiny a som šťastná, že vo svojich zvykoch môžem pokračovať.

 

Aký je tvoj priateľ?

Pre mňa ten najlepší na svete! O láske akú prežívam sa mi ani vo sne nezdalo. Som veriaci človek a som si istá, že mi ho poslal samotný Pán Boh z neba, je to naozaj anjel.

Každé ráno mi pošle sms-ku, je veľmi pozorný,  láskavý, chápavý, tolerantný, obetavý, má zmysel pre humor, doslova ma na rukách nosí a viem, že by mi aj modré z neba dal. Mám naozaj šťastie a veľmi si to vážim. Dopriala by som každej žene takýto poklad. Môj Domenico je pre mňa všetkým.

 nevesta_florenciai

Pre teba sú teda vzťahy s cudzincami (Talianmi) asi skôr šťastnou záležitosťou. Aké klady vidíš v takomto vzťahu (medzi ľuďmi dvoch rôznych národností)?

Myslím si, že to závisí predovšetkým na tých dvoch. Ak si rozumejú tak je to pre nich naozaj láska a dá sa hovoriť o vzťahu.

Ja som u svojho talianskeho priateľa našla pochopenie, rešpekt, galantnosť a najmä lásku, vie milovať naozaj od srdca a do vzťahu dáva maximum, aby som bola šťastná. To si veľmi cením a preto našej láske verím. I keď sa poznáme krátko a čaká nás ešte obdobie na diaľku.

Za jeden z  najväčších kladov asi považujem cestovanie, veľmi sa teším, keď svoju rodinu budem môcť previesť po Ríme.

Ale to najdôležitejšie je pre mňa naozaj naša láska.

 

Vidíš aj nejaké záporné stránky vzťahu s cudzincom?

Určíte nejaké tam sú, ale nie sú natoľko závažné aby sa vzťah ukončil, samozrejme ak hovoríme o úprimnej láske. Najväčšou nevýhodou je asi jazyková bariéra, najmä zo strany mojej rodiny, ktorá nerozpráva po taliansky, ale priateľ je ochotný a odhodlaný naučiť sa po slovensky, tak sa teším na naše spoločné hodiny.

Myslím si, že zápory na takomto vzťahu vidia aj rodičia, ktorí by uprednostnili priateľa Slováka, ale keď vidia, že som šťastná tak sú radi. Určite by im bolo smutno, ak by som do Talianska odišla bývať, ale časom sa zmieria a budú sa tešiť na návštevy.

  

Myslíš, že by si sa dokázala aj natrvalo usadiť v zahraničí, nájsť si tam prácu a zázemie?

Určite áno, lebo som veľmi zaľúbená a u terajšieho priateľa som našla všetko, po čom som vždy túžila a tajne snívala, a aj viac. Taliansko mi veľmi prirástlo k srdcu, takže svoj život si tam viem predstaviť. Rím je blízko Slovenska, takže sa dá cestovať bez problémov. Domov mi bude chýbať ale rada a často sa sem budem vracať.

S priateľom sme veľmi šťastní a chceli by sme spolu aj pracovať tak sa budeme veľmi snažiť. Obaja sme farmaceuti, čo je veľká výhoda, môžem sa o zdravotnom systéme naučiť od neho. A v podstate už teraz sa snažím čo najviac naučiť, som na stáži na Univerzite v Ríme, kde sa venujem zdravotníckej ekonomike a farmakoekonomike.

Nechcem náš vzťah ukončiť len preto, že je to cudzinec alebo preto, že rodičia by si želali možno radšej Slováka. Sme spolu šťastní, som presvedčená o úprimnosti našej lásky a som odhodlaná urobiť pre našu budúcnosť čokoľvek.

Lenka  | 27.2.2010, 08:00
Svadobné šaty
Svadobný a módny salón Hella existuje na svadobnom trhu už 26 rokov. Najskôr fungoval ako požičovňa svadobných šiat, n ...
Na Bratislavských módnych dňoch opäť nechýbala svadobná kolekcia z dielne AtelierDeCouture módnej návrhárky Jaroslavy ...
Desí vás predstava počmáraných svadobných šiat? Americká herečka a režisérka Angelina Jolie ukázala, že aj čmáranice m ...
Svadobné prípravy
Keď vstúpite do elegantne vyzdobenej sály, je to ako srdečné privítanie... Krásne prestreté stoly a luxusne potiahnuté ...
Často je svadba v živote nevesty tou najdôležitejšou udalosťou. Profesionáli v oblasti organizácie eventov v tom majú ...
Plánujete sa budúci rok vydávať, a viete, že vás čaká mnoho "vybavovačiek"? Svadobná výstava je fajn možnosť, ako si u ...
Móda a krása
Okrem mnohých starostí a stresu vás pred svadbou čakajú aj príjemné stránky tohto obdobia - návšteva kaderníčky, masáž ...
Mať hladké nohy či podpazušie je dnes už pre ženy samozrejmosťou, ale čo ostatné, viditeľnejšie časti tela? Sú fúziky ...
Nemusíte ísť do hlavného mesta, aby ste našli miesto, kde sa o vaše vlasy prvotriedne postarajú. Presne také miesto sm ...
Láska a vzťahy
Láska je tým najkrajším darom, ktorý môžeme dať jeden druhému. O láske existuje nespočetné množstvo krásnych citátov a ...
Bruna Ferrera môžeme bezpochyby nazvať majstrom krátkych príbehov, ktoré potešia dušu. O láske, vzťahoch a potrebe vzá ...
Občas stačí tak málo. Zastaviť sa. Otvoriť myseľ a srdce. Uvedomiť si, že na svete neexistuje nič krajšie a nič úprimn ...
Šperky a klenoty
Vybrali ste si svadobného fotografa, svadobné šaty, účes, ale čo vaše svadobné šperky? Prezradíme vám zopár cenných od ...
Snubné prstene alebo obrúčky, ako ich radi nazývame, sú symbolom, ktorý vám bude pripomínať vašu lásku až do smrti. Ne ...
Svadba je jeden z najkrajších momentov v živote. Pripomínajte si ju prsteňom, do ktorého sa pri každom pohľade zaľúbit ...
Tradície
Svadobné ľudové kroje zo Šatnice Matice slovenskej zaujali vo Vrútkach nielen budúce nevesty a ženíchov, ale aj širokú ...
Naše svadobné tradície, ako rozbíjanie taniera alebo unášanie nevesty, pre nás nie sú ničím nezvyklým. Pozrite sa, aké ...
Pomaly sa blížime do finále. Máme pre vás pripravenú poslednú časť na tému zvyky šarišskej svadby. Pozývame vás na red ...
Svadobné prípravy
Niekoľko spôsobov, ako vyraziť partnerke dych... Ak chcete, aby si vašu otázku "Vezmeš si ma?" pamätala naozaj celý ži ...
Už dávno neplatí, že úprava obočia je výlučne ženskou záležitosťou. Naopak, muži by mali rovnako dbať o svoje obočie, ...
Možno sa zdá, že v prípade pánskeho obleku niet čo pokaziť (a teda niet o čom písať), no opak je pravdou. Aby vám nech ...
O svadbe štýlovo
Módny svet prišiel v týchto dňoch o jednu z najväčších legiend Karla Lagerfelda. Aj svadobný módny trh sa otriasol v z ...
Prinášame vám ďalšiu časť vianočných nápadov. Nemusíte byť odkázaní iba na vianočné ozdoby a sviatočné dekorácie, ktor ...
V tomto období sa určite všetci zamýšľame nad vianočnou výzdobou, nákupom darčekov a, samozrejme, aj nad tým, ako bude ...
Prečítajte si ...
Na prelome starého a nového roku pre vás na svet uvádzame ďalšie vydanie, a to hneď s niekoľkými krásnymi editoriálmi ...
Deň, keď sa fotí editoriál, je vždy iný. Nevadí, že všetko naplánujete a vopred si preberiete všetky možné aj nemožné ...
Viete, že kaštieľ v Orlovom kedysi patril aj slávnemu husľovému virtuózovi Janovi Kubelíkovi, ktorý sa doň rád vracal ...
Odporúčame
Vybrali ste si svadobného fotografa, svadobné šaty, účes, ale čo vaše svadobné šperky? Prezradíme vám zopár cenných od ...
Snubné prstene alebo obrúčky, ako ich radi nazývame, sú symbolom, ktorý vám bude pripomínať vašu lásku až do smrti. Ne ...
Svadba je jeden z najkrajších momentov v živote. Pripomínajte si ju prsteňom, do ktorého sa pri každom pohľade zaľúbit ...
... ďaľej odporúčame
Možno ste si všimli, že značka Panak's, ktorá je už dlho synonymom pre obrúčky, skrásnela. A máte pravdu! V Novom roku ...
Svadobné šaty tvorí už niekoľko rokov, no až posledné obdobie sa na ne skutočne sústreďuje a začiatkom ostatných svado ...
Každý deň sa nám ponúka mnoho príležitostí, pri ktorých aj maličkosť môže predstavovať veľký dobrý skutok. Spoločnosť ...

Vyhľadávanie

pondelok, 17. januára 2022
meniny má Nataša

Prihlásenie

Meno
Heslo
 
Prihlás sa
Zabudol som heslo >>  
  • iconhttps://www.google.com/accounts/o8/id
  • iconhttps://graph.facebook.com/oauth
  • iconhttp://username.blogspot.com/
  • iconhttp://www.flickr.com/services/oauth

nevesta.sk - všetko, čo nevesta potrebuje, je teraz na webe ® je registrovaná ochranná známka • ISSN 1338-1245 • Copyright © 2008-2021 •
Prevádzkovateľ portálu: Marketing Web Management, s.r.o. Všetky práva vyhradené • Developed by ©WEBASE • Obsah portálu nevesta.sk je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie, a/alebo ďalšie sprístupnenie obsahu alebo jeho časti verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchadzajúceho súhlasu zakázané • Všeobecné pravidlá portálu
Ako sa zúčastniť Foto dňa?Ako sa pridať na Handmade svadba?Ako sa pridať na Vizáž dňa?